W latach 2017-2019 dzięki inicjatywie Stowarzyszenia” Safari” oraz pomocy Burmistrza Miasta Sierpc – Jarosława Perzyńskiego, nasza firma wykonywała nieodpłatnie badania wad postawy wśród dzieci w wieku 7-15 lat w dwóch sierpeckich szkołach podstawowych.

Łącznie przez te lata zbadaliśmy ponad 1000 uczniów klas I-VIII ze Szkoły Podstawowej nr 2 oraz Szkoły Podstawowej nr 3 w Sierpcu.

Do badania używano nowoczesnej medycyny a dokładnie telemedycyny. Sensor Hipokratesa to urządzenie, które przy pomocy kamery na podczerwień oraz odpowiedniego oprogramowania jest w stanie określić wady postawy u dzieci. Na podstawie analizy trójkątów tali oraz ułożenia kolan nasi fizjoterapeuci mogli w szybki sposób stwierdzić koślawość kolan, różnice w wysokości bioder oraz barków.

Statystyki są nieomylne. 33,4% dziewcząt oraz prawie 31% chłopców mają wady postawy. Najczęściej występujące wady to boczne skrzywienie kręgosłupa oraz koślawość kolan. Przy okazji badań wad postawy zaobserwowaliśmy również wiele dzieci z nadwagą.  Były też pojedyncze przypadki, które kierowaliśmy do dokładniejszej konsultacji i diagnostyki lekarskiej.

Wszyscy rodzice otrzymali od nas szczegółowe informacje o stanie zdrowia swoich dzieci, a niektórzy z nich od razu podjęli działania i rozpoczęli ćwiczenia korekcyjne, bo przecież w tak młodym wieku większość z wykrytych wad może ulec korekcie.